Hotel na Mazurach! Co warto wiedzieć o hotelarstwie?

Hotel Mazury, czyli odsłona współczesnego hotelarstwa!

Hotelarstwo jest to społecznie zorganizowana działalność, polegająca głównie na udzielaniu gościny przyjezdnym czy też turystom w przeznaczonych do tego obiektach, czyli bazy noclegowej. Hotele zaspokaja potrzebę wypoczynku, noclegu, wyżywienia, utrzymania higieny osobistej, ochrony swojego zdrowia i mienia, łączności z otoczeniem oraz rozrywek kulturalnych. Jest fundamentalną podstawą branży turystyki jako gałęzi gospodarki narodowej. Wówczas hotelarstwo jest szeroką sferą usług niematerialnych, w wyniku hotelarskiej działalności nie powstają nowe wyroby. Z kolei istotę hotel Mazury http://hotelanek.pl/ upatruje w gościnności, gościnności specyficznej, ponieważ za odpłatnością.

Z takiego właśnie sformułowania płyną określone już konsekwencje i zobowiązania hotelu w stosunku do gości, a w szczególności: zapewnienie bezpieczeństwa pobytu, zapewnienie dużej wygody, co najmniej deklarowanego standardu obiektu oraz poziomu oferowanych usług, zapewnienie naprawdę dobrej atmosfery pobytu, wysokiego profesjonalizmu oraz poziomu etyczno-moralnego zatrudnionych już pracowników. Następnie warto wymienić czynniki warunkujące cały rozwój hotelarstwa: zarobki konsumentów, lokalizacja hotelarskich jednostek, jakość świadczonych usług, demografia, konkurencja,

reklama czy kultura danego kraju.

Hotel Mazury stanowi najbardziej reprezentatywną postać bazy noclegowej, jest naprawdę powszechnie przyjętym międzynarodowym terminem, zastosowanym przede wszystkim dla charakterystyki obiektu świadczącego usługi hotelarskie. Dobrym dowodem mogą być przykłady przeróżnych słownikowych , a także encyklopedycznych interpretacji znaczenia właśnie tego pojęcia, według których hotel to: budynek bądź część budynku głównie wykorzystywany do czasowego zakwaterowania przyjezdnych; dom mieszkalny, który jest przeznaczony dla osób przybywających do określonej miejscowości na dość krótki pobyt czy obiekt, który zapewnia nocleg w pokoju umeblowanym oraz także z obsługą, w zamian za ustaloną cenę.

Przedstawia się, że hotel Mazury to nieruchomość lub jej jakaś część, służąca ciągle albo czasowo przeważnie do celów noclegowo – żywieniowych, powiązanych z turystyką; obiekt budowlany lub część obiektu bądź też zespół obiektów użyteczności publicznej, stanowiący razem z przyległym gruntem, w granicach władania tą własnością, siedzibę oraz miejsce działalności przedsiębiorstwa hotelowego. Hotel Mazury to również wydzielona organizacyjnie jednostka, która ma obowiązek świadczenie usług hotelarskich, zupełnie niezależnie od sposobu finansowania działalności tej określonej jednostki, systemu dystrybucji miejsc czy podporządkowania administracyjnego.

To jednocześnie przedsiębiorstwo albo zakład wielousługowy, nastawiony głównie na zaspokojenie wszystkich potrzeb klienta w bardzo różnym zakresie i na dosyć zróżnicowanym poziomie jakości, najczęściej w zależności od jego charakteru, kategorii czy lokalizacji; naprawdę odpowiednio sklasyfikowany, komercyjny obiekt zakwaterowania, który oferuje umeblowane pokoje bądź piękne i przestronne apartamenty wynajmowane gościom przejezdnym lub na pobyty dłuższe, czyli od kilku dni do kilku miesięcy, którzy zupełnie poza nielicznymi wyjątkami nie wybierają go na stałe miejsce swojego pobytu. 

Należy pamiętać, że hotel jest również najbardziej uniwersalnym rodzajem takiego zakładu hotelarskiego, chociażby właśnie z takich względów jak: lokalizacja, ponieważ w odróżnieniu od innych typów bazy hotelarskiej, hotele mogą być właściwie usytuowane wszędzie, prawie na dokładnie każdym obszarze, w dowolnym miejscu; adaptacja, dlatego że najwięcej przypadków adaptacji obiektów użyteczności publicznej, mieszkalnych oraz innych na cele powiązane ze świadczeniem usług ogólnodostępnych noclegowych głównie dotyczy hoteli wszechstronność wszystkich świadczonych usług, mogących przy tym zaspokoić tą zdecydowaną większość potrzeb gości, co uatrakcyjnia pobyt klientów , a jeżeli występują jakieś specjalizacje, to i taki zakres świadczeń hotelowych jest widocznie szerszy niż w schroniskach, stanicach wodnych, domach wycieczkowych, młodzieżowych schroniskach czy w hostelach. 

Mówiąc o hotel Mazury należy pamiętać, że udzielając dobrego noclegu, trzeba zapewnić ciszę, natężenie i charakter dźwięków w miejscu noclegu nie mogą nawet przekraczać poziomu umożliwiającego spokojny sen. Zatem musi być też zapewniony poziom bezpieczeństwa oraz intymności w trakcie noclegu. Miejsce noclegowe powinno być w wydzielonej przestrzeni, przeznaczonej właśnie do tego celu. Można za udzielenie noclegu uznać taką zgodę na rozłożenie śpiwora w korytarzu schroniska górskiego, gdzie przyjmuje się, że dokładnie wszyscy tam obecni korzystają z noclegu. Natomiast rozłożenie śpiwora na korytarzu w osobowym wagonie nie szczególnie zapewnia tak odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i intymności, nie może być wobec tego traktowane jako nocleg. Następnym obowiązkiem udzielającego noclegu jest bowiem zapewnienie przynajmniej tych elementarnych warunków higieny, czyli na przykład toalety czy też źródła wody do mycia.

 

Wówczas główny prowadzący pensjonaty, motele i hotele a także w tym kempingi, w których oferuje się zarówno domki i pokoje na ogół zapewniają większy komfort noclegu. Miejsce do spania to nie tylko wspomniana powierzchnia równa oraz pozioma, ale także mebel czyli łóżko, ława, rozkładana kanapa umieszczone w pokoju, z którego korzysta gość i osoby mu w tym czasie towarzyszące.

W odniesieniu do hotel Mazury wskazuje się, że usługodawca zapewnia w wynajmowanym pokoju właściwą temperaturę, oświetlenie oraz wentylację, dba szczególnie o estetykę wnętrza. Łóżka oraz pokoje powinny być naprawdę wygodne, goście powinni mieć do swojej dyspozycji czystą i pachnącą pościel i ręczniki. Zwykle pokoje są umeblowane, często jest w nich radio i telewizor, a aktualnie również łącze do Internetu i małe biurko do pracy. Tacy właściciele obiektów starają się głównie zapewnić gościom bardzo dobrą atmosferę i jak najlepsze warunki pobytu. W zakresie bezpieczeństwa pensjonaty, motele i hotele zapewniają najczęściej wysoki standard.

Wszystkie pokoje są zamykane, nad bezpieczeństwem gości oraz ich mienia czuwa zazwyczaj recepcja, a często też profesjonalna ochrona. Niestety, nie dba się o ciszę w należytym stopniu jakim powinno. Wówczas w zakresie higieny firmy hotelarskie zapewniają nie tylko dostęp do WC i do wody, ale także do urządzeń ułatwiających utrzymanie higieny całego ciała czyli umywalkę, prysznic, wannę, bidet. Natomiast wyposażona w te urządzenia łazienka przeważnie znajduje się obok pokoju i jest przeznaczona tylko i wyłącznego użytku gościa. W łazience gość zwykle znajdzie wiadomo mydło, szampon, szklankę do mycia zębów, a dosyć często zdarza się i suszarkę do włosów, w szafce jest szczotka i pasta do butów, a także igły oraz nici do ewentualnej reperacji ubrania.

Przedstawiając hotel Mazury umożliwienie przygotowywania posiłków z produktów podróżnego, czyli takich zakupionych w miejscu zamieszkania albo w pobliżu obiektu noclegowego, z wykorzystaniem sprzętu będącego jego własnością. Takie rozwiązanie jest najskromniejsze i można spotkać je przede wszystkim na polach namiotowych, kempingach i w schroniskach. Zwykle z barów tuż obok hotelów korzystają goście kwater prywatnych i kempingów, ale jest to wyłącznie element, który w istotny sposób wzbogaca ofertę nawet tych najbardziej luksusowych hoteli. Taka możliwość spożycia posiłku w jadalni w określonych godzinach i wybór dań jest wyraźnie ograniczony, jeśli w ogóle on występuje. Najzwyklej trzeba z wyprzedzeniem zamówić posiłek oraz wybrać potrawy.