Tani, skuteczny i kolorowy – zalety metalowych aparatów na zęby

Większość pacjentów gabinetów ortodontycznych decyduje się na leczenie z wykorzystaniem aparatów metalowych. To sprawdzony wybór dla młodszych i starszych!

 

Dobry ortodonta jest w stanie poradzić sobie z niemalże wszystkimi rodzajami wad zgryzu. Dobranie odpowiedniego aparaty i kompleksowe leczenie pozwalają na uzyskanie spektakularnych rezultatów już w ciągu 1-2 lat.

 

W leczeniu ortodontycznym najczęściej stosuje się aparaty stałe, które dają najlepsze wyniki – są bardziej skuteczne od aparatów ruchomych i szybciej i dokładniej ustawiają zęby we właściwej pozycji.

 

Podstawowym typem aparatu stałego jest aparat na zęby metalowy http://dobryortodontawarszawa.pl/aparat-na-zeby-metalowy.php, w którym zamki naklejane na zęby wykonane są ze srebrzystej stali. Jakie są główne zalety aparatów tego rodzaju?

 

1. Przystępna cena

Zdecydowanie największą zaletą aparatów metalowych jest ich przystępna cena. W porównaniu do aparatów estetycznych, czyli porcelanowych oraz kryształowych jest ona niższa nawet o ponad 1500 złotych za jeden łuk!

 

Także standardowy aparat na zęby metalowy jest znacznie tańszy niż aparaty lingwalne, które mocowane są od tylnej strony zębów, a także aparaty nakładkowe – alignery, na przykład Invisalign.

 

W efekcie koszty leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatów metalowych są najniższe w porównaniu z innymi typami aparatów.

 

2. Trwałość i wytrzymałość

Kolejna zaleta aparatów metalowych to ich duża trwałość i wytrzymałość. Prawidłowo naklejony aparat metalowy jest w stanie służyć przez cały okres leczenia.

 

Zamki metalowe nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, na przykład na uszczerbienia jak zamki porcelanowe. W rezultacie sprawiają mniej problemów podczas codziennego użytkowania.

 

3. Dużo kolorów gumek do wyboru

W użyciu znajdują się głównie aparaty metalowe ligaturowe, czyli z gumkami przytrzymującymi drut prostujący zęby.

 

Taki aparat na zęby metalowy może być dowolnie ozdobiony kolorowymi gumkami – ligaturami zgodnie z życzeniem pacjenta. Do wyboru są gumki we wszystkich kolorach tęczy. Można założyć jeden kolor gumek albo dowolnie mieszać je ze sobą, na przykład uzyskując kolory tęczy.

 

4. Brak nieestetycznych przebarwień gumek

Osoby, które decydują się na aparaty estetyczne, czyli porcelanowe oraz kryształowe, muszą pamiętać o tym, że są one narażone również na przebarwienia gumek.

 

Do aparatów tego rodzaju stosuje się głównie gumki przezroczyste, które mogą barwić się od kawy, herbaty, niektórych posiłków, palenia papierosów. W efekcie cały aparat nie wygląda ładnie i można przywrócić mu atrakcyjny wygląd dopiero po zmianie gumek.

 

Takiego problemu nie ma aparat na zęby metalowy, ponieważ w tym przypadku nawet jeśli dojdzie do przebarwienia jasnych gumek, nie jest to tak widoczne jak przy aparatach estetycznych.

 

5. Łatwiejsze zdejmowanie aparatu

Jeszcze jedną zaletą aparatów metalowych jest ich łatwe zdejmowanie w porównaniu z aparatami estetycznymi – porcelanowymi i kryształowymi.

 

Zamki aparatów metalowych bardzo łatwo odchodzą od powierzchni zębów, gdy są zdejmowane specjalnymi kleszczami. Z kolei zamki porcelanowe i kryształowe często rozpryskują się i trzeba usuwać ich pozostałości z powierzchni zębów.

 

Podsumowując, aparat na zęby metalowy to bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o leczenie różnych wad zgryzu. Pozwala na skuteczne ustawienie zębów w odpowiedniej pozycji, a także jest bardzo wytrzymały i trwały. Może dawać także estetyczny efekt dzięki szerokiej gamie kolorowych gumek do wyboru. Oczywiście, jest również przystępny cenowo, dlatego to najbardziej popularny typ aparatu stałego dostępny w gabinetach ortodontycznych.