Własny magazyn czy outsourcing magazynowy

Nie zawsze firma może pozwolić sobie na stworzenie i wykorzystanie własnego magazynu. Jednak rozwiązaniem, które jest coraz bardziej popularne na rynku jest outsourcing magazynowy. Pozwala ona na wykorzystanie zewnętrznych usług firm, które oferują zarówno powierzchnię magazynową, a także obsługę magazynową.

Posiadanie własnych magazynów to kosztowne rozwiązanie. Z tego powodu na posiadanie własnych magazynów najczęściej mogą pozwolić sobie duże firmy. Bardzo małe firmy mogą korzystać jedynie z małych magazynów. Jednak wiele firm potrzebuje większych powierzchni magazynowych, co wymaga decydowanie się na wynajmowanie takich powierzchni. Innym rozwiązaniem jest korzystanie ze współpracy z operatorami logistycznymi. Do atutów, które posiada outsourcing magazynowy można zaliczyć dostęp do kompleksowej logistyki towarów. Dodatkowo operatorzy logistyczni są w stanie zapewnić powierzchnie magazynowe, które dostępne są w różnych miastach. Pozwala to na możliwość korzystania z elastycznych usług, co dotyczy między innymi lokalizacji, które mogą być w pełni dopasowane do oczekiwań usługobiorców.

 

Zalety outsourcingu magazynowego

Do zalet, które posiada outsourcing magazynowy można zaliczyć między innymi korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm. Pozwala to na uzyskanie dostępu do usług realizowanych przez doświadczone na rynku nie tylko magazynowym, ale również logistycznym firm. Magazyny operatorów logistycznych posiadają odpowiedni sprzęt, który pozwala im zapewnić sprawną obsługę bardzo różnych przesyłek, dostaw towarów. W magazynach znajdują się między innymi różne rodzaje wózków widłowych, które pozwalają na sprawny rozładunek oraz załadunek. Jednocześnie nowoczesny sprzęt pozwala również zapewnić bezpieczeństwo zarówno rozładunku, a także załadunku. W magazynach dostępne są również regały wysokiego składowania. Firmy mogą również oferować usługi kompletacji towarów, etykietowania, gdy posiadają odpowiednie urządzenia do realizowania takich usług. Wiele operatorów logistycznych jest w stanie oferować bardzo rozbudowany zakres obsługiwania klientów.

 

Korzyści finansowe

Nie można zapominać, że outsourcing pozwala na uzyskanie generalnych korzyści. Dotyczy to przede wszystkich korzyści finansowych. Takie korzyści finansowe mogą być szczególnie znaczące dla małych oraz średnich firm, dla których korzystanie z własnych magazynów nie jest możliwe. Jednocześnie wiele firm woli korzystać ze znacznie szerszego zakresu dostępnych usług czego nie są w stanie zapewnić magazyny, które oferują jedynie przestrzenie magazynowe. Firmy nie muszą przy outsourcingu magazynowego martwić się opłatami za media czy czynsz. Takie opłaty są niezbędne do uiszczania przy posiadaniu własnych magazynów czy też przy wynajmowaniu magazynów lub powierzchni magazynów. Jednocześnie można ograniczyć koszty związane między innymi z ubezpieczeniami budynków, czy zatrudnianiem pracowników, którzy zajmują się obsługiwaniem magazynów. Pozwala to bardzo często na uzyskanie bardzo dużych oszczędności w zakresie korzystania z outsourcingu magazynowego.