Znaczenie terapii integracji sensorycznej

Rozwój dziecka w zakresie integracji sensorycznej szczególnie intensywnie występuje u dzieci około trzeciego roku życia. Wówczas dziecko rozwija wiele umiejętności, które bezpośrednio związane są z organizowaniem przez organizm dziecka wrażeń zmysłowych. Odpowiednia organizacja odbioru wrażeń poszczególnymi zmysłami bezpośrednio wpływa na interpretowanie bodźców zmysłowych.

 

Brak występowania odpowiednich umiejętności dotyczących odbierania oraz interpretowania bodźców zmysłowych utrudnia odpowiednie reagowanie na występujące w życiu sytuacje. U dziecka dotyczyć to może zarówno zachowań w stosunku do bodźców związanych z ruchem, jak też bodźców, które dotyczą procesów myślowych. Jeśli występują zaburzenia w zakresie umiejętności odbioru bodźców zmysłowych mogą przekładać się na trudności związane z właściwą motoryką czy też trudności związane ze zdobywaniem umiejętności manualnych. Dziecko mające takie trudności może znacznie wolniej się rozwijać. Jednak sensoryczna integracja http://www.trampolina-dzieci.pl/oferta/integracja-sensoryczna/ może być poprawiona poprzez terapie.

 

Realizowanie terapii integracji sensorycznej

Prowadzona w odpowiedni sposób terapia integracji sens rocznej pozwala na minimalizowanie większości problemów dziecka z odbieraniem oraz interpretowaniem bodźców. Pozwala to na zapewnienie poprawienia sposobu odbierania bodźców, co pozwala dziecku na przyśpieszenie nabywania niezbędnych umiejętności. Dotyczy to między innymi umiejętności motorycznych czy manualnych, z którymi dzieci z problemami z integracją sensoryczną mogą mieć problemy. Jednak sensoryczna integracja w ramach terapii może być znacznie poprawiona poprzez realizowanie indywidualnie dopasowanych ćwiczeń. Taka terapia realizowana jest zawsze na podstawie diagnoz oraz konsultacji realizowanych przez terapeutów.

 

Skuteczna terapia

Przeprowadzenie skutecznej terapii integracji sensorycznej pozwala na zapewnienie dziecku przyśpieszenia nabywania odpowiednich zdolności. Z tego powodu bardzo ważne jest by decydować się na realizowanie terapii w odpowiednich ośrodkach czy gabinetach. W takich miejscach przygotowane są sale do ćwiczeń, które związane są z różnymi zaburzeniami. Właściwe dopasowane ćwiczenia pozwala na właściwe realizowanie terapii oraz uzyskanie doskonałych efektów. Nie bez znaczenia jest również wybranie terapeutów, którzy stosują polecane terapie. Warto w tym względzie sprawdzać informacje o różnych terapeutach przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego terapeuty. Duże znaczenie ma między innymi korzystanie przez terapeutę z najnowszych ćwiczeń o odpowiedniej skuteczności uzyskania oczekiwanych efektów.